Pamatai namui: kokius rinksitės?

pamataiNamo statybos ir įrengimas reikalauja daug žinių. Natūralu, kad patys neparengiame nei projekto, neatliekame ir tam tikrų specifinių darbų, pavyzdžiui, pamatų liejimo. Šį darbą, anot specialistų, verčiau patikėti ekspertams. Jie tinkamiausius pamatus parinks atsižvelgę į sklypo ypatumus, charakteristiką, parinks patį ekonomiškiausią ir konkrečiu atveju universaliausią sprendimą. Tiesa, pamatų tipus nulemia ir gruntas, ir namo konstrukcijos. Jei gruntas – ne smėlingas, jei nėra požeminių vandens srovių ir gruntas neišplaunamas, galima pritaikyti dviejų tipų pamatus. Tačiau bet kokiu atveju verta žinoti ir esmines pamatų savybes.

Apie juostinius pamatus

Lietuvoje itin populiarūs juostiniai pamatai, jie dar skirstomi į monolitinius ir surenkamuosius, kurių montavime naudojami specialūs blokeliai. Tokio tipo pamatus reikėtų rinktis, jei gruntas plečiasi, o namas bus statomas molingose vietovėse. Esant palankioms sąlygoms, galima įsirengti ir monolitinius, ir surenkamuosius pamatus. Dar vienas pastebėjimas – jeigu rūsio grindys bus žemiau negu beprasidedantis gruntinių vandenų sluoksnis, tuomet pamatams reikės specialaus hidroizoliacijos sluoksnio, o tai susiję ir su padidėjusiomis pamatų įrengimui skirtomis išlaidomis.

Juostiniai pamatai tiks tiems, kurie nori name turėti rūsį. Pamatų liejimas gali būti atliekamas savarankiškai, tačiau greičiau ir kokybiškiau (nes yra patyrę) šį darbą atliks meistrai, kurie specializuojasi įrengiant pamatus. Surenkamus šio tipo pamatus įrengti galima per gerokai trumpesnį laiką, mažesnė ir jų kaina.

Apie gręžtinius (polinius) pamatus

Polinių pamatų tipų yra pačių įvairiausių. Kaltinius polinius pamatus statybininkai įrengia tada, kai stato didelius ir labai sunkius statinius – daugiabučius. Tuo tarpu gręžtinius, spraustinius pamatus įrengiantys asmenys pritaiko gyvenamiesiems nuosaviems namams. Šio tipo pamatai yra šiek tiek pigesni už juostinius pamatus. Kartais tai tampa vienintele pasirinkimo alternatyva, kai norima statyti namą. Gręžtinius pamatus galima įrengti greičiau, nereikia kasti specialių tranšėjų. Beje, tokio tipo pamatas netiks, jei norite įsirengti rūsį. Šie pamatai idealūs statantis lengvesnių konstrukcijų, pavyzdžiui, karkasinius namus. Antras dalykas – reikės apšiltinti jungtis tarp polių, antraip gali susidaryti šalčio tiltai. Pamatams įrengti bus reikalinga ir speciali sunkioji technika, projektas, nors iš esmės jie pigesni už juostinius pamatus.