Rašyti laišką Englishlatviešu

Žydų paveldas

Alantos sinagoga

Alantos sinagoga, sprendžiant iš formų, statyta XIX a. II pusėje. Jos fasadus skaido sąvaržos, vyrų salės langai pusapskričių arkų, apjuosti profiliuotais apvadais, dviaukštės dalies – nedideli stačiakampiai. Daugiau »

Alytaus sinagoga

XIX a. pab. Kauno gatvėje buvo pastatyta mūrinė istorizmo laikotarpio architektūrai būdinga sinagoga, kuri per 1909 m. ir 1911 m. Alytų siaubusius gaisrus sudegė. Dabartinė, į kultūros vertybių registrą įrašyta sinagoga buvo atstatyta 1911 metais pagal buvusios sinagogos projektą ir tapo vienu svarbiausių žydų bendruomenės centru. Šalia jos tais pačiais metais buvo pastatytas rabino namas. Nors II Pasaulinio karo metu sinagoga buvo subjaurota, o sovietiniais laikais buvo pakeista... Daugiau »

Baltoji sinagoga

Baltoji – vasarinė sinagoga statyta 1823 m. (manoma, kad ant sudegusių parduotuvių pamatų), vėlyvuoju klasicizmo stiliaus periodu. Ją vadino “šule”. Pasakojama, kad sinagoga buvo skirta iškilmingoms progoms. Į ją atvykdavo kantoriai, chazanai. Po Antrojo pasaulinio karo pastate įrengtas sandėlis, vėliau – sporto salė. 1964 m. pastatytas priestatas. Pastato rytų pusėje buvo erdvi vyrų maldų... Daugiau »

Chaimo Frenkelio rūmai (vila)

Rūmai pastatyti 1908 m. Chaimo Frenkelio, stambaus pramoninko, kuris XIX a. pabaigoje Šiauliuose įkūrė vieną didžiausių ir moderniausių tuometinėje carinėje Rusijoje odos perdirbimo ir avalynės fabrikų. Chaimo Frenkelio rūmai - tai moderno epochos architektūros (secesijos stiliaus) pastatas. Jame gyveno Ch.Frenkelio šeima. 1931–35 m. rūmuose veikė žydų gimnazija. Karo metais ir pokariu čia buvo įkurta armijos ligoninė. 1994 m. pastatas perduotas Šiaulių... Daugiau »

Choralinė sinagoga (Kaunas)

Iš daugybės Lietuvos miestuose bei miesteliuose buvusių žydų maldos namų, šiuo metu liko veikiančios tik dvi - Vilniuje ir Kaune. Kauno choralinę sinagogą 1872 m. pastatė Kauno pirmosios gildijos pirklys Levinas Minkovskis. Tai stačiakampio plano mūrinis tinkuotas statinys su trisiene iškiša Aron kodešui rytų pusėje ir trimis įėjimais vakarų pusėje. Ši sinagoga priklauso reformuotų... Daugiau »

Choralinė sinagoga (Vilnius)

Iki šių dienų Vilniaus apskrityje išliko tik maža dalis buvusių sinagogų. Svarbiausia iš jų – veikianti Vilniaus choralinė sinagoga – mokykla ‘’Tagarot-Gakodeš’’. Pagal pirmąjį arch. A.Polozovo 1901 m. projektą sinagoga turėjo būti puošnių monumentalių formų, su trimis kupolais. Tačiau vėliau žydų bendruomenės valdyba pranešė, kad nori statyti... Daugiau »

Čekiškės sinagoga

Pirmieji duomenys apie žydų bendruomenę Čekiškėje siekia 1687 m. Tų metų Vilkijos gyventojų surašyme minimas žydas Čekiškėje turėjęs užeigos namus. 1765 m. Čekiškėje jau buvo sinagoga. 1783 m. du gaisrai nusiaubė miestelį, tačiau sinagoga, keturios alaus daryklos ir keletas namų, esančių tarp miestelio aikštės ir Lašišos upelio išliko. Tačiau 1887 m. liepos 22 d. gaisras sunaikino didžiąją dalį miestelio, o taip pat ir sinagogą. Po gaisro pastatas buvo atstatytas ir... Daugiau »

Grinkiškio žydų kapinės

  Kapinėse palaidoti Grinkiškio miestelio gyventojai. Kapinės yra miestelio šiaurinėje dalyje, 250 m į vakarus nuo kelio Raseiniai – Baisogala ir 150 m į rytus nuo Šušvės upės. Teritorija penkiakampės formos, kurios plotas 0,39 ha. Aptvertos tinklo tvora su metaliniais vartais. Įrengtas privažiavimas prie kapinių. Stovi 171 akmeninis paminklas, 1 antkapinis paminklas nuvirtęs, o 3 paminklų likę tik pamatai.... Daugiau »

Jonavos sinagoga

   Iki šių dienų išliko tik žymiai pakeista viena Jonavos sinagoga Vilniaus ir Sodų gatvių sankryžoje. Pastatas statytas istorizmo laikotarpiu taigi, XIX a. antroje pusėje – XX a. pr. Atpažinti čia buvus sinagogą galima iš žydų maldos namams būdingo tūrio, tačiau labai daug kas perdaryta: pažeistas specifinis angų išdėstymas, įstatyti nauji langai, beveik nėra išsilaikiusių dekoro... Daugiau »

Jonavos žydų kapinės

     Jonavos žydų kapinaitės nuo senų laikų stovi ant kalnelio, netoliese Varnutės upelio. Prie įrengtų laiptų į kalnelį, kairėje stovi paminklas, primenantis kokia tai vieta. Deja kapinaitės nebėra autentiškos. Lietuvai priklausant Sovietų Sąjungai žydų kapinės buvo nuniokotos ir sutvarkytos miesto tik 1989 m. Kadaise ištampyti paminklai, gulėję upelyje bei panaudoti kitoms reikmėms, šiandien... Daugiau »

Įrašykite naują objektą »

Puslapiai: 1 | 2 | 3 | 4

Šio mėnesio lankomiausi

Apklausa

Kokia dvaro sodyba Jums labiausiai patinka?


Apklausos rezultatai »

Apklausų archyvas »

Naujienų prenumerata