Energetinis efektyvumas – pagrindinis kriterijus renkantis plastikinius langus

plastikiniai langaiVos tik pasirodę plastikiniai langai Vilniuje kėlė ir susižavėjimą ir abejones. Negi langas gali išties padėti sutaupyti tokius didelius šilumos kiekius kaip čiulba pasikaustę pardavėjai? Priimti su lengvu nepasitikėjimu, plastikiniai langai užkariavo visų širdis ir pinigines, kadangi atrodytų toks paprastas dalykas kaip lango keitimas iš tikro pagerino namų ūkį ir sumažino išlaidas itin brangiam šildymui.

Energetinis efektyvumas iš pradžių buvo ignoruojamas, kadangi keičiant senus medinius langus į naujus plastikinius net paprasčiausi langai leido pajusti skirtumą. Daugelyje namų nuo statybos pradžios sudėti mediniai langai buvo perkošiami vėjo, kasmet artėjant rudeniui tekdavo pasitelkti fantaziją norint užkamšyti įvairiausias skylutes ir pasiruošti žiemos šalčiams ir vis tiek matyti kaip langas iš vidaus pasidengia šerkšno sluoksniu. Tuo tarpu plastikinis langas sandarus, jo nereikia papildomai šiltinti, tad tai suteikia ryškų privalumą prieš senus langus.

Visgi pradedant gilintis ne tik į esminį norą pakeisti senus langus, tačiau ir į tai, ką geriausio galima gauti, reikėtų daugiau atkreipti dėmesio į langų energetinį efektyvumą. Jis matuojamas kaip ir šilumos perdavimo koeficientas (Uw, matuojama W/m2K) bei reitinguojamas efektyvumo klasėmis nuo A (efektyviausia) iki G (mažiausiai efektyvi). Langai nėra žymimi specialiais ženklais, tai atsispindi jų dokumentuose, o jei būtų naudojamas ženklinimas, jis ko gero būtų toks kokį dabar matome ant buities prietaisų – žalias lipdukas identifikuojantis energijos klasę. Labai svarbu tai, kad skaičiuojant energijos klasę nėra atsižvelgiama į tai kokioje klimato juostoje naudojami langai, lango konfigūracija, langų orientacija – tai leidžia efektyviai lyginti langus.

Šilumos laidumas – kuo aukštesnė klasė, tuo mažesni šilumos nuostoliai:

  • A klasė – UW mažiau nei 0,9
  • B klasė  – Uw = 1
  • C klasė – Uw = 1,1
  • D klasė – Uw = 1,2
  • E klasė – Uw = 1,3
  • F klasė – Uw = 1,4
  • G klasė – Uw = 1,5

Rinkoje galima pamatyti ir langų, kurie žymimi A+ ir A++ energijos efektyvumo klasėmis. A+ Uw=0,8 o A++ Uw=0,9, tokie langai yra idealūs pasyviems namams.

Tačiau nereikėtų vadovautis taisykle, jog kuo aukštesnė klasė, tuo bus geriau. Aukščiausios klasės langai ir tuo pačiu brangiausi, nebūtinai bus geriausias variantas konkrečiu atveju. Visų pirma reikia atsižvelgti į kainos – kokybės santykį  ir kiek leidžia biudžetas. Kitas svarbus niuansas – kokiam namui bus įstatyti langai.

Kaip jau minėta, A+ ir A++ energetinės klasės plastikiniai langai efektyviausiai išnaudojami pasyviuose namuose, kur visas namas projektuojamas siekiant aukščiausių rezultatų. A klasės langai geriausiai tinka naujos statybos namuose. Tuo tarpu B klasės langai yra idealiausias variantas renovuojant senos statybos namus. Šioje vietoje sulaukiama daugiausia nuostabos – kodėl senos statybos namams negalima A klasės langų? Žinoma, galima, tačiau jie neduos norimo efekto. Senos statybos namų išorinės sienos, tarpai prie langų yra laidūs šilumai, tad ne vien lango erdvė kuria šilumos nuostolius. Investuojant į A energetinės klasės langus, sutaupyta šiluma išgaruos pro namo sienas, tas langai nebus 100 proc. efektyvūs. Tokiu atveju geriausia ieškoti kainos ir kokybės santykio ir rinktis optimalų variantą, o senos statybos namams tai yra B klasės plastikiniai langai.

Energetinis langų efektyvumas yra itin svarbus kriterijus renkantis langus, tad nereikia jo ignoruoti ir susitelkti tik į kainą. Brangus – ne visais atvejais yra geriausias.