Buto vertės faktoriai ir paskolos skaičiavimas

pinigaiMūsų tauta ypatinga – beveik visi piliečiai yra nekilnojamo turto specialistai ir puikiai nusimano apie nekilnojamo turto vertę, ypatumus bei kainų perspektyvas. Tą, žinoma, galima suprasti, o kai kuriais atvejais – net ir pateisinti. Kaip ten bebūtų, čia pabandysime konkrečiai apibrėžti faktorius, kurie įtakoja perkamo ar parduodamo buto (taip pat ir kito nekilnojamo turto) vertę.

Kadangi dažniausiai perkant butą tenka naudotis banko paskolomis, reikia tinkamai įvertinti savo galimybes. Tam rekomenduojame pasinaudoti Finansistas.net būsto paskolos skaičiuokle, nes tik čia galėsite objektyviai matyti, kokios yra būsto paskolos perspektyvos. Jei būsto kreditas apkraus jus visam gyvenimui, klausimas ar tokios naštos jums iš tikrųjų reikia? Gal verčiau tenkintis pigesniu butu, kad nereikėtų visą gyvenimą dirbti bankui ir butui. Paskaičiuokite paskolos palūkanas ir priimkite paskolų sprendimus blaivia galva, nes vėliau padarinius jausite daugelį metų, o gal net ir iki gyvenimo pabaigos.

Buto vertę įtakojantys faktoriai (vienam kvadratiniam metrui):

 • Vieta; vieta – neabejotinai pats svarbiausias faktorius. Dažnai net juokaujama, kad nekilnojamo turto kainą lemia trys veiksniai: vieta, vieta ir vieta. Ir tai netoli teisybės, nes tokio paties buto kaina miesto centre ir kur nors kaime kardinaliai skirtųsi. Kalbant apie tą pačią ekonominę erdvę, paprastai kuo didesnis miestas (nes jis tampa didesniu traukos centru), tuo didesnės nekilnojamo turto kainos jame. Įprasta, jog brangiausi butai būna miesto centre, o kuo toliau nuo centro – tuo labiau jie pinga, tačiau šiai taisyklei gali nepaklūsti kiti susiformavę prestižiniai rajonai, kurie gali būti pakankamai brangūs net ir esant toliau nuo miesto centro (bet tai jau susiję su kitais mūsų minimais faktoriais).
 • Statybos metai (ar renovacijos, jei tokia buvo); statybos metai svarbu keletu aspektų: pirmiausia, tai parodo kokio jau amžiaus yra namas ir butas, o tai susiję su tuo, kiek dar jam liko tarnauti. Tačiau ne visuomet senesnis namas blogiau – mat kitas aspektas susijęs su epochomis, kurioms keičiantis keitėsi ir kokybės supratimas bei statybos kultūra. Nepaisant to, vėliau (po nepriklausomybės atgavimo) statyti namai pasižymi kur kas geresnėmis šilumos izoliacijos savybės (dėl to reikia mažiau mokėti už šildymą), o paskutiniais metais statyti – pasižymi ir geresne garso izoliacija. Taip pat statybos metai tiesiogiai susiję tiek su fiziniu, tiek su moraliniu nusidėvėjimu: net jei butas suremontuotas, bendros patalpos dažnai gali atrodyti labai apgailėtinai.
 • Buto įrengimas-išplanavimas; įrengimas bei išplanavimas (kam realiai galima priskirti visas buto vidines charakteristikas) gali turėti didelę įtaką kainai, pavyzdžiui, butas su daline apdaila gali būti vertas trečdaliu mažiau nei prabangiai įrengtas butas. Netinkamas išplanavimas, kaip kad dideli koridoriai ar kiti neišnaudojami buto plotai gali taip pat pastebimai sumažinti vertę. Taip pat svarbu ir buto išsidėstymo kryptis – butai, kurių langai nukreipti į šiaurę – mažiau paklausūs. Tuo tarpu buto balkonai bei terasos didina jo vertę.
 • Buto plotas; kalbant apie vieno kvadrato kainą, buto plotas taip pat turi įtakos – kuo butas didesnis, tuo paprastai analogiško buto vienas kvadratas pigesnis.
 • Parkavimo galimybės; automobilio parkavimas šiais laikais yra didžiulė problema, ir retas namas ar butas dabar jos neturi. Kai kur ši problema opesnė, kai kur vietos daugiau. Dažnai parkingas parduodamas už papildomą kainą. Kaip ten bebūtų – parkavimosi galimybės taip pat įtakoja nekilnojamo turto vertę ganėtinai reikšmingai.
 • Vaizdas pro langus; tai labai didelę reikšmę turinti smulkmena. Kuriame bute labiau norėtumėte gyventi Jūs, ar kuriame matyti upė ir miškas, ar su vaizdu į pagrindinę miesto gatvę? Kiek už tai primokėtumėte ar paaukotumėte ploto?
 • Socialinė bei susisiekimo infrastruktūra; tai atstumas iki autobusų stotelės, mokyklos, darželio, maisto parduotuvės ir kitų būtiniausių objektų. Jei visi šie objektai atitolę ir privažiavimas automobiliu yra problematiškas, tai gali sudaryti rimtų nepatogumų.
 • Aplinka – kaimynystė; tai aplink esančių kvartalų kokybė bei parkų artumas. Jei rajonas prastas, ir nėra galimybės patekti į jokį parką, tai stipriai mažina buto patrauklumą.
 • Statybos/konstrukcijos tipas; Paprastai mūriniai namai vertinami labiau nei blokiniai ar monolitiniai. Tai susiję tiek su šildymo sąnaudomis, garso izoliacija, tiek ir su kitomis ypatybėmis.
 • Aukštas (lifto galimybės); aukštas svarbu tol, kol jis ne pirmas ir ne paskutinis senos statybos name. Jei namas naujos statybos, tai tikėtina stogo būklė gera, tad viršutinis aukštas taip pat ne trūkumas. O jei name nėra lifto, tuomet nuo trečio-ketvirto aukšto, prasideda papildomos problemos.
 • Komunaliniai patarnavimai; į tai įeina ar šildymas autonominis, centrinis ar reguliuojamas, ar yra dujos, taip pat kitų komunalinių patarnavimų kainos, kurios gali ganėtinai ženkliai skirtis; ar yra namo bendrija, kuri sprendžia susijusius klausimus.

Svarbiausia nepamiršti, kad būsto pirkimas – taip pat investicija, o kiekviena investicija reikalauja ne tik investavimo žinių, bet taip pat ir kompleksinio požiūrio (pagal asmeninius finansus) bei tinkamos analizės. Jei nesate tikri, kur geriau investuoti, puikių patarimų rasite čia: www.finansistas.net.